Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Šveicarija III dalis


Visos žemės gražios. 
K.Kolumbas

Tačiau Dievas kurdamas Šveicariją sudėjo viską kas gražiausia - tyrą, lyg ašara vandenį, 
nuostabius kalnus, žalias lyg kilimas lygumas ir gaivų orą. 

Aplankome Reichenbach krioklius
 Vietovę išgarsino rašytojas A. Konanas Doilis įamžinęs romane "The final Problem" Reichenbach krioklius. 
Čia Šerlokas Holmsas kovėsi lemtingoje dvikovoje su profesoriumi Mariarčiu..prie krioklių kelsimės funikulieriumi, vagonėlis autentiškas pagal to meto įvaizdį.

darželis dekoruotas kalnų akmenimis, baltomis kraujažolėmis, levandomis ir smilgomis.pakilus vagonėliu, dar tenka palypėti pėsčiomis.


vaizdas iš viršaus, virš krioklio. 
Išvykstame į  Vevey pro Bern
Bern lankytinos vietos: Rose Garden (parke šimtai rūšių įvairių rožių, rododendrų, irisų veislių, šalia Aarės upės) , Bear Park (modernus 6000m2 parkas), Botanikos sodas (tūkstančiai augalų rūšių iš viso pasaulio). ežeras Thun. Tai vienas iš didžiausių, gražiausių ir mylimiausių Šveicarijos ežerų. Jis labai pamėgtas buriuotojų. 
Ežerą galima apeiti arba apvažiuoti dviračiu įrengtais takeliais.


Atvykstame į Vevey vakare.
Sustojame aikštelėje šalia viešbučio DU LAC. 
Miestelis yra 386 m. virš jūros lygio, gyventojų apie 16000.

apsistojame La Pichette kempingyje, kuris yra visai šalia Ženevos ežero. Šioje pakrantės dalyje spalvos ir nuotaikos visiškai kitokios. Žmonės nerealiai laisvi, malonūs. Tai prancūziškoji Šveicarijos dalis. Miestas išpuoštas įvairiomis ryškiomis gėlėmis. 
pagaliau ryte pasirodė saulė. Apsižvalgėme aplink. 
Toks jausmas, kad kempingyje žmonės gyvena po keletą mėnesių ar net ištisą vasarą. Aplink savo gyvenvietę augina daug gėlių, apsikarsto šviestuvais, įvairiom skulptūrėlėm, vazonuose auginami pomidorai, bazilikai. Man tai labai patiko :)


                      aukštai kalvoje auginamos vynuogės. Dažniausiai auginama veislė "Lavaks". 


pagaliau galėjome išsidžiovinti batus :) 
vietinis žvejys

Taigi su džiaugsmu šokame ant dviračių ir vykstame pasivažinėti pakrante. Pakrantę juosia dviratininkų ir pėsčiųjų takas, kuris išpuoštas įvairiausiomis gėlių kompozicijomis ir skulptūromis. Seahorse statula Lac "Lehman Brothers", Vevey, Šveicarija. Trijų bronzinių statulų autorius Edouard - Marcel "Sandoz", jos vadinamos "Jūros arkliai", 1964 m. Viena nimfa yra fontano centre, kitos ežero pakrantėje. Visas kartu nufotografuoti įmanoma tik iš ežero pusės.


Vevey miestelis garsėja ir šokolado "Nestle" gamyba.
 aplankėme vieno žinomiausių XX a. aktorių ir režisierių, komedinio žanro atlikėjų 
Čarlio Čaplino (Charlie Chaplin) paminklą (1889-04-16-1977-12-25).
 Jis turėjo Valkatos pravardę. Turėjo daug žmonų, susilaukė 11 vaikų.
Po antrojo pasaulinio karo, ryšiai su JAV valdžia tapo įtempti, tad Č. Čaplinas grįžo į Angliją, o vėliau apsigyveno Vevey mieste.  Č. Čapliną džiugino vietiniai gyventojai savo santūrumu, nevarstantys jo smalsiais žvilgsniais ir nesikapstantys po jo gyvenimą. Laisvė Čarlį sužavėjo, todėl jis Vevey pragyveno 25 metus.


viena istorija iš jo gyvenimo:
aktoriaus mama buvo nedidelio muzikinio teatro daininkė. Vieno pasirodymo metu jai ūmai dingo balsas, liko tik šnabždesys. Žiūrovai ėmė švilpti, replikuoti. Kažkas į sceną išstūmė penkiametį Čarlį. Sutrikęs berniukas uždainavo. Iš salės pasipylė smulkių monetų liūtis, Čarlis iškart nutilo ir pareiškė, kad pradės dainuoti kai tik susirinks monetas. Salėje esantys žiūrovai skaniai kvatojo ir plojo..

Romantiška Bairono apdainuota Chillon pilis. 
Tik namie pamačiau, kad netyčia nupaveikslavau iš Vevey pusės Chillon pilį. Pilis yra ovalo formos, iš visų pusių apsupta ežero ir Alpių, pusiau vandenyje, ant povandeninių uolų, menanti 1000-čio metų istoriją. Į pilį patenkama per tiltą. Pilyje yra rūsys, buvusio kalėjimo, kartuvių patalpos, įvairios senovės gyvenamosios patalpos, salės. Žinomas anglų poetas lordas Baironas parašė savo kūrinį "Šiljono kalinys", iki šių dienų kolonoje yra išlikęs jo autografas. Netoli pilies yra Bairono buvęs namas, jį galima aplankyti. Pilies vietoje Ženevos ežeras yra suspaustas kalnų, staigiai gilėja. Gylis šalia pilies 60 m., tad vieta lankytina nardytojų. Istorija mini, kad pilies įkūrėjai yra Savojos kunigaikščiai (XIII-XIVa.), kuri ilgainiui užvaldė trečdalį dabar prancūziškai kalbančios Šveicarijos dalies. 1536 m. pilis buvo užimta ir perėjo į Burgundijos dinastiją. 1798m. pilis tapo nacionaliniu turtu per Vaud revoliuciją ir buvo perleista naujam Vaud kantonui.
 Kažkur netoli pilies yra gražiausia apžvalginė vieta kalva Pelern (810 m.) šalia aukštikalnė Le Pleiad (360m.). Į šias vietoves kelia funikulierius ir dantratinis geležinkelis. 

Net nesupratome kuriuo momentu pasiekėme Montreux miestelį.
Kiekvienas žemės lopinėlis tokiose vietose yra brangus, todėl miesteliai vienas šalia kito.
Gyvena apie 23000 gyventojų, randasi Ženevos ežero šiaurės rytinėje pakrantėje.
Miestelis įžymus savo ištaikingais viešbučiais, kasmetiniais džiazo festivaliais ir kazino, kuris išgarsėjo po 1971 m. gaisro per Franko Zappos koncertą. Tai vienas iš prabangiausių Šveicarijos kurortų, dar vadinamas Šveicarijos Monte Karlu.visuose gėlynuose pilna įvairių paukštelių. 


Ženevos ežeras (Lake Leman) jungia Šveicariją ir Prancūziją.
Tai vienas didžiausių ežerų Vakarų Europoje. Turint laiko galima pakeliauti Golden Pass panoraminiu traukiniu iš Montreux į Zweisimmen arba Chocolate Train, kur visą dieną galima praleisti sūrio ir šokolado fabrikuose. 

                    Montreux miestelyje yra paminklas Fredžiui Merkuriui, grupės Queen solistui. 
  (Freddie Mercury Memorial) Adresas: Av des Alpes 68 Montreux 1820, Switzerland. 


nuvažiavusi kiek tolėliau nuo šių gėlių, prisiminiau, kad tai lyg gumbenė.. apie jas yra aprašiusi Rasa , ir aš būčiau sėklų prisirinkusi :)pirmą kartą gyvai mačiau žydinčią mimozą. 
(Ačiū Rasai, pataisymas - pasirodo tai albizija).grįžtant atgal išsimaudėme.. manome, kad plaustukas ežero gilumoje buvo privatus, bet niekas nebarė :) 


mano labai pamėgtos baltos kosmėjos.


Grįžtame pro senamiestį.iki Vevey iki..  palikęs neišdildomą įspūdį.
Liucerną pravažiuojame nestodami. Liucerna vadinama "Šveicarijos perlu". Pro langą matosi Kapel tiltas (Koplyčios tiltas). Tai seniausias dengtas medinis tiltas Europoje, sukonstruotas XIV a.pradžioje ir pavadintas Petro koplyčios tiltu. 


Apsistojame kempinge, kuris visai šalia Liucernos ežero (Lake Lucerne).

Liucernos, kitaip dar vadinamas Keturių Kantonų ežeras. Ežeras yra 434 m. virš jūros lygio. Jį supa keturi istoriniai Šveicarijos kantonai: Uris, Švicas, Untervaldenas ir Liucerna. Untervaldenas padalintas į Obvaldeną ir Nidvaldeną. Aplink ežerą išsidėstę trys kalnai:
Pilatus kalnas, jame palaidotas Poncijus Pilotas, Biurgerštokas ir Rigis. 

paplūdimys, kurio dugnas klotas plytelėmis. Vanduo be galo skaidrus, nesinorėjo išlįsti.. Tolumoje kalnas RIGIS.   
Vakarienės metu kalnas Rigis nusidažė raudonai, nepakartojamas vaizdas. Aplink visiška tyla, nors kempingas vakare buvo pilnas. Ne veltui rašo, kad Liucernos kraštas vienas iš konservatyviausių kraštų. 
o vakaras praeina užleisdamas vietą nakčiai.. ir jam nesvarbu, kad mums norisi, kad jis būtų kuo ilgiau.... 
neužmirštamas ir nepakartojamas vakaras tikrame rojaus kampelyje.

vakare kalnas Pilatus atrodė griausmingai. . Aprašytas 1928 m. Salomėjos Nėries, kuri gyveno Pilatus gatvėje.

išaušo nuostabus rytas.. tokio grožio paliestas lietuvių romantikas Jonas Mačiulis – Maironis aprašė Švico kantono grožį, kuris yra centrinėje Šveicarijos dalyje.
1907 07 25 Vakaras (ant ežero Keturių Kantonų) Villa St. Charlies 


Ežero skaisčios bangos liūliavo
Žaliu smaragdu;
Laivą be irklo varė, lingavo
Vėsos dvelkimu.


Saulė už Alpių leidos sustingus;
Varpai Liucernos
Dievui aukojo darbus vargingus
Žmogaus ir gamtos.
Medžių ant saulės kepintas lapas
Nuspindo rasa;
Rožių iš kalnų papūtė kvapas
Skania sveikata.- - -


Kalnas Pilatus ryte daug švelnesnis. Kitaip jis dar vadinamas Drakono kalnas (2132 m.)
tarp ragiukų matosi apžvalgos aikštelė.
Dar randu įdomios info apie Pilatus. Į Pilatus kalną galima pasikelti vagonėliais arba stačiausia pasaulyje funikulieriaus trąsa. Funikulierius iš Alpnachstad į Pilatus viršukalnę kylą 48% statumo kampu, pakilimas trunka 30 min. Rašoma, kad vaizdas nerealus - matosi 70-ies kalnų viršūnės ir 5 ežerai, tarp kurių ir Liucernos ežeras. Kalnas nuo Ciuricho apie 65 km. Tinkamiausias laikas apžiūrėti kalną yra vasara. Siūloma daugybė pramogų, dviračių trąsos, nusileidimai nuo kalno vagonėliais ar gondolomis, nusileidimas ilgiausia Šveicarijoje 1415m bobslėjaus trąsa iš Frakmuntegg. Trąsa veikia nuo V-IX mėnesio. Kalne veikia didžiausias Šveicarijoje virvių parkas Pilatus Seilpark, su 10 įvairiausio sudėtingumo ir ilgio trąsų. Apžvalgos viršukalnėje yra įrengtos poilsio, iškylų aikštelės su įranga. Specialiai augalų mylėtojams įrengta  pasivaikščiojimo trąsa - takas su stendais apie vietinę augmeniją.
Trąsoje pasitinka ten 40 metų gyvenantys kalnų ožiai.  Važiuojame aplink Zug ežerą, pro Zug miestą. Pagal statistiką šio miesto gyventojai yra turtingiausi šalies gyventojai. Čia yra aukščiausias pajamų dydis vienam žmogui, mažiausi mokesčiai. 
Lankytina: Apencelio kantonas. Lyniniu keltuvu pasikelti į aukščiausią šio regiono Alpių viršukalnę Santis (2502 m.). Iš šios vietos galima pamatyti visą alpių grandinę. 
sustojame Arth miestelyje.

Zug ežeras be galo skaidrus, pakrantėje matosi pilna žuvies. 
Atvykstame pro Ziurichą į Šafthauzeną, prie didžiausio Europoje Reino krioklio 
Reino krioklys yra didžiausias Europoje savo vandeningumu ir dydžiu. Krioklys yra 150 metrų pločio ir 23 metrų aukščio. Vidutinė tėkmė - 700 m3 vandens/s. Krioklys susiformavo maždaug prieš 17000 metų.


Plaukiojimas laiveliu susideda iš trijų maršrutų. 

pėsčiomis galima pasivaikščioti iki Schafhauzen miestelio, kurio senamiestis išpuoštas Renesanso stiliaus pastatais, freskomis ir įvairiomis skulptūromis. 1218 m. Šafhauzenas buvo laisvas imperijos miestas.
Štai ir viskas. Kelionės metu saulės buvo labai mažai, bet ji švietė mūsų širdyse.
Pačias gražiausias fotografijas užfiksavo mūsų akys :) 


Visos kelionės turi savų pranašumų. 
Jei keliautojas aplanko geresnes šalis, jis mokosi kaip pagerinti savąją. 
Jei jis užklysta į blogesnes - jis išmoksta mėgautis savąja. 
Samuel Johnson 

Komentarai

 1. Ačiū už nuotraukas ir pasakojimą :) nepaprastas grožis... Nenuostabu, kad visi nori Šveicarijoje gyventi.
  Taip, Raselo gumbenę (Phlomis russeliana) atpažinau iš karto, tokio silueto su niekuo nesumaišysi. O štai 'mimoza' iš tikro yra albizija (Albisia julibrissin), mimozos žydi geltonais žiedais.
  Linkėjimai, Rasa

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Didelis aciu Rasa uz pataisyma, tiesiog internete radau ir suklydau :)

   Panaikinti
 2. Dziękuję za wspaniałe zdjęcia z podróży po pięknej Szwajcarii. W wielu pokazanych przez Ciebie miejscach byłam i tym bardziej było mi na to wszystko patrzeć. Pozdrawiam.
  Dėkojame už puikias nuotraukas iš kelionės į gražus Šveicarijoje. Daug vietų, kur buvau ir tuo labiau aš ieškojau ne viskas. Tavo.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Labai aciu uz grazu foto reportaza. Gal pamenate, kaip vadinosi kempingas prie Liucernos miesto? Noreciau ten apsistoti musu keliones metu. Aciu.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Atleiskite Linda, tik dabar pamačiau Jūsų komentarą, tikiuosi Jūsų kelionė buvo labai šauni, pagarbiai

   Panaikinti
 4. Nuostabu! Negaliu net atsigrožėti Jūsų pateiktomis nuotraukomis. :)) Ir kaip Jums tas La Pichette kempingas? Planuojame vasara ir mes čia nukeliauti. Tik vasara turbūt ir patys skrydžiai į Ženevą kainuoja daugiau, nei tokiu metu...

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Ačiū Jums Iveta :) o kempingas geras, kaip ir kempingas :) kas su palapinėmis, kas su kemperiais, šalia ežero kranto (žiūrint kur gausite vietą), didelės atskiros patalpos dušams (mokama atskirai monetomis), maistui gaminti, lyg kavinukė vietoje, viskas gan paprasta, bet jauku, švaru.. svarbiausia žmonės labai šilti :) gražios Jums kelionės, parašykite kada grįšite :) p.s. mes keliavome kemperiu vasarą, tad dėl skrydžių nežinau :)

   Panaikinti
 5. Gražios nuotraukos iš Šveicarijos. Tokie nestandartiniai objektai, ne tie, kuriuos visi žino iš lankstinukų. O prie Ženevos ežero išvis įspūdinga. Nuostabiai atrodo, tikrai verta aplankyti ir pamatyti kartą gyvenime. Patogiausia turbūt būtų nuskristi į sostinę ir iš ten jau organizuotis transportą. Pavyzdžiui, radau visai gerus skrydžius: skrydžiai į Ženevą ir kaina nebloga, verta susidomėjimo.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Didelis ačiū Augi, tikiuosi jau apsilankėte :) aš vis dar gyvenu svajone nuvykti ten su vaikais, taip jau gavosi, kad su vyru dviese pamatėme šį grožį. na tikra pasaka..ką čia ir bekalbėti.. o nuotraukos tikrai gražios, pati nesitikėjau, ačiū :)

   Panaikinti
 6. Sveiki,
  Viskas labai magiška skaitant apie Šveicarija. Taip pat pateikta keletas man idomiu pavadinimu apie kalnus. Ar patys keletes i koki? Kokios rekomendacijos? Labai norisi pabiti virsuje tuo labai mazu pries visa kalnu masyva...

  AtsakytiPanaikinti
 7. Sveiki,išties magiškas kraštas. kažkokių rekomendacijų neturiu, tik supratau, kad laimės dalykas pakilus pamatyti kalnus, nes ten sako dažnai lyja ir apsiniaukę. antroje dalyje aprašyta kad kėlėmės Schilthorn kalną http://svajoniupieva.blogspot.lt/2012/11/sveicarija-ii-d.html
  jau perkant bilietus ekrane matėsi, kad viršuje apsiniaukę, tačiau tas kalnas buvo mūsų tikslas, mes ten atvykome su dviračiais ir labai jau norėjosi pakilti į viršų :) bet pakilę nieko nepamatėme.. iš visos kelionės labiausiai ir patiko tas Lauterbrunnen krioklių slėnis,na ir vevey miestelis nerealus.

  AtsakytiPanaikinti

Rašyti komentarą

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Siauralapis gaurometis (ožkarožė)

Žiūrėdama rusiškus video reportažus apie pirtis, žolelių vartojimą, išvydau augalą, kuris pasirodė man matytas. Perverčiu nuotraukas ir tikrai atrandu įžymųjį gaurometį, kitaip dar vadinamą  "Ivan čai" arba ožkarože, kuris šią vasarą pas mus augo pakrantėje. Atrandu daug informacijos internete apie šią arbatą. Pasirodo turinti daug vitamino C, daugiau nei juodieji serbentai, slopina piktybinių ląstelių augimą, teigiamai veikia širdies darbą, gerina prostatos veiklą. Arbata nuo senų senovės buvo labai vertinama Rusijoje ir buvo labai brangi.  
 Pastebėjau, kad visą žydėjimo laiką gaurometį gausiai lankė bitės. Pasirodo ožkarožės medus pats saldžiausias ir biteles aprūpina duona, pilnas straipsnis čia


Žolininkas-vaistininkas Virginijus Skirkevičius apie Ivan čai:

"Kiekvienuos namuos turėtų būti gauromečio ir šaltalankio džiovintų lapų arbatos, kurią galima gerti kasdien ir kuri turi daug flavonoidų – stiprinančių imunitetą, turinčių priešvėžinių ir kitų galių, yra tarsi na…

augalų gydymas natūraliomis priemonėmis

Asiūklis (Equisetum spp.) turinti daug mineralinių medžiagų žolė. Šiuose augaluose slypi nemažas kiekis kobalto, kalcio, silicio dioksido. Augalus galima reguliariai girdyti iš asiūklių paruoštu vandens tirpalu, naudoti kaip trąšą. Kelias saujas asiūklių susmulkinus užpilti litru vandens, užvirti ir pavirinti apie 2 val. ant silpnos ugnies. Ataušinus, nukošti ir purkšti miltlige apniktus augalus (rožes, serbentus ir kt.) ir kitomis grybelinėmis ligomis.
Asiūkliai ištraukia į paviršių ne tik dirvožemį maitinančias medžiagas, bet ir valo užterštą dirvožemį sunkiaisiais metalais.
Dar apie asiūklį čia(miltlige susirgusi gvaizdūnė)
Česnakas.Sutrinti keletą nedidelių česnako galvučių ir užpilti litru vandens, pavirti 5 min., ataušinti, nukošti.

Svogūnas. Dvi saujas svogūnų laiškų pamirkyti 5 ltr. vandenyje, nukošti ir kas dvi savaites profilaktiškai purkšti augalus nuo miltligės, o sergančius augalus purkšti dukart per savaitę.
Svogūnai ir česnakai turi antibakterinių savybių, todėl gali b…

katžolė citrininė

Citrininė katžolė (nepeta cataria L. citriodora)
Daugiametis vaistinis augalas. Pagal aprašymus internete, tai kačių pamėgtas augalas, gaminami žaislai katėms, prikimšti katžolės žaliavos. Sugundė ji mane prieš keletą metų prie sėklų stendo tuo, kad yra melisų skonio. Ir tikrai, arbata kvepia kaip melisa, nežinodamas gali suklysti. Vėlų vasaros vakarą, užplikytas žalias lapelis kvepiančios katžolės, puikus pasirinkimas prieš miegą. Rašoma, kad katžolė turi ir vaistinių savybių. Mano mėgstamas mišinys: katžolė, raudonėlis, truputis juozažolės ir maža dalis vaistinio šalavijo. Kaip rašoma, visos jos turi bendras savybes: ramina nervų sistemą, gydo nemigą, mažina stresą, naikina mikrobus, stiprina organizmą, gerina virškinimą, peršalus palengvina atsikosėjimą, gydo bronchitą, astmą. 
Pažymima, kad katžolė turi daugiau raminamųjų medžiagų nei valerijonas. Gerina organizmo atsparumą ligoms, turi teigiamos įtakos širdies, kraujagyslių bei kvėpavimo sistemos darbui, gerina apetitą. 


Katžolė pir…

sinavadas

viena iš mano mėgstamų gėlių yra paprastasis sinavadas /Aquilegia/. Tai visiškai nereikli nei dirvai, nei vietai daugiametė gėlė.
Auginu sinavadus šių spalvų:  bordo


balta

mėlyna

 Augant šalia, spalvos kartais susimaišo, šiemet pastebėjau atsirado rožinis sinavadas.


Nužydėjus nereikia nukarpyti, sėklos gausiai pasisėja, galima formuoti atskiras sinavadų saleles. Labai gražus žiedynas, tinka bet kokiame gėlyne. Puikiai auga ir pavėsyje, ir saulėtoje vietoje, labai gražios puokštės merkimui.

Adventas

Adventas

Pažvelk, vaikeli, Medžiai kaip nurimę!.. Pamynę puošnų rūbą Sau po kojom.Kokia rimtis, Koks įstabus gražumas Advento naktį Miglomis nuklostė.Pažvelk. Ir įsileisk į savo širdį Gražumą neregėtą. Pakelk akis į dangų, Kur aušrinė šviečia.

Adventas - tai laukimas, Kad ir tavoj širdy kažkas užgimtų. Jau laikas tau suvokti, Kam žmonės Žemėj šioj gyvena.

Jau laikas tau pajusti, Kad nevalia į širdį įsileisti blogio, Kad rankos tavo skirtos Vargstančiam paremti, Kad lūpos duotos Žodžiui tik geram ištarti.
Teresė LECIŪTĖ LORENČIENĖ
Amarai

Beveik visų, nesumedėjusių, žalių augalų sultis siurbiantys amarai yra vieni aršiausių kenkėjų. Jie gali būti žali, rudi ar net juodi. Augalo lapai akivaizdžiai susiraito, bet pakenkia amarai ir stiebams, žiedams bei šaknims. Amarus globoja skruzdėlės, nes joms patinka amarų skystos išmatos. Jos išnešioja amarus prie skaniausių augalo vietų. Kad amarai neatsirastų, pavasarį reikia kontroliuoti skruzdėlių migracijas, stabdyti jų persikraustymą į medžius įvairiomis lipniomis juostomis. Skruzdėlėms nepatinka mėtos ir česnakai.  Apsaugant augalus nuo amarų, galima purkšti insekticidais, bet padaroma didžiulė žala geriesiems vabzdžiams ir žemei. Tad daug geriau nurinkti juos ir sutraiškyti pirštais, ar apipurkšti stipria vandens srove, muilinu vandeniu, karštu 80-85 C temperatūros vandeniu, naudoti kitas namines priemones, kurios nekenkia kitiems augalams ir visai gamtai. 
1 stiklinė medžio pelenų praskiesta 1 litru verdančio vandens, nusistovėjus parą laiko, 4 kartus permaišyti, purkšti aug…

Vienmečių žiedai


Štai ir atėjo ilgai lauktas laikas, kai su malonumu pradedu dėlioti surinktas sėklas ir planuoti kur kokią gėlę sodinsiu, kad užpildyti laisvą vietą. Mano vienmetės paprastos, plačiai žinomos ir paprastai auginamos gėlės. Praėjusią vasarą išbandžiau šias: Gėlynams papildyti Flioksas šluotelinis "Leopold II".Padariau klaidą, kad nesodinau jų į vieną vietą, nes žiedai nebuvo gausūs ir bendro gražaus vaizdo neturėjau. Tačiau jie mane pakerėjo savo žiedų švelnumu. Nuo šviesiai rožinės spalvos iki tamsiai raudonos, apvaliais, karpytais lapeliais ir su švelniais bordeliais pakraščiuose.


Gvaizdūnė. Jų yra daug rūšių, auginu jas du metus. Nereikli dirvai ir saulei, nes augo ir saulėtoje vietoje, ir daliniame pavėsyje. Nepuola kenkėjai, gausiai lanko bitelės ir boružės. Puikioji, chrizanteminė ir jurgininė gvaizdūnės užauga iki 60-70 cm., turi puikius įvairių spalvų didelius žiedus.
Gvaizdūnė liliput mane žavi savo mažais žiedeliais, tvirtais lapais ir kotais. Aukštis iki 40-50 cm. 
V…

Gaurė

Gaurė skelbia rudenį. Visiškai nelepus daugiametis augalas, pražysta nuo rugpjūčio vidurio ir žydi  iki rugsėjo pabaigos nuostabiais geltonais žiedais. Lapai dekoratyvūs, dideli, tamsiai žalios spalvos. Žiedkočiai ir lapų "kraujagyslės" raudonos spalvos. Bitės džiaugiasi vėlyvuoju medumi. 


Labai mėgsta drėgmę. Pas mus ji karaliauja šalia tvenkinio, tai papildomai laistyti nebetenka.

kita mano gaurėPševalskio gaurė, kuri žydėjo nuo birželio pabaigos iki rugpjūčio pradžios.

labai įspūdingai atrodo tik pradedant skleistis žiedams.

 papildo gėlyną, tik greitai augantis krūmas užgožia kitas gėles, tad šiemet kerą dalinau į daug dalių.
 geltoni kosmėjos vidurėliai lyg gaurės ašaros...Juozažolė

Hyssopus officinalis L.
Daugiametis, prieskoninis, vaistinis yzopas, kitaip vadinamas juozažolė. Auga gražiu puskrūmiu iki 60 cm. aukščio, žydi nuo liepos pradžios iki rugpjūčio pabaigos, mėlynais smulkiais žiedeliais.  Kaip prieskonį naudoju žuvies, mėsos patiekalams pagardinti. Skonis aštrokas. Nedidelė yzopo šakelė maistinio aliejaus butelyje, prisotina aliejų specifiniu aromatu ir išskirtiniu skoniu. Alyvuoges marinuojant aliejuje, šalia mėtos ir čiobrelio, puikiai tinka ir juozažolė. Pomidoras, bazilikas ir juozažolė - puiki kompanija. Rašoma, kad peršalus arbata palengvina atsikosėjimą, gydo bronchitą, skrandžio negalavimus, pagerina virškinimą, rekomenduojamas pagyvenusiems žmonėms, kaip stiprinanti priemonė. Tačiau vartoti juozažolę, kaip ir kitas vaistažoles, patariama ne ilgiau, kaip dvi savaites. Augalas labai aromatingo kvapo, išskiria daug nektaro, kuris privilioja daug bičių. Skaitoma, kad gautas medus yra iš geriausių rūšių.Vasarišką puokštę yzopas ne tik papuošia, ji pa…

Dirvinis asiūklis

Dirvinis asiūklis žinoma ne tik kaip vaistinė priemonė, imuninės sistemos stiprinimui, organizmo valymui, sąnarių stiprinimui, bet ir puiki priemonė augalams pagelbėti.
"1 kg šviežių arba 150 g džiovinto asiūklio 10 l vandens, skiesti 5 kartus. Galima maišyti su dilgėlėmis. Tikslas: augalų stiprinimui. Nuo grybelinių ligų (rauplės, rūdys, miltligė, tikroji ir netikroji maniliozė)." Pilnas straipsnis apie kitas priemones nuo kenkėjų ir augalų stiprinimui čia

Asiūklių purškalas
Susmulkinkite kelias saujas asiūklių, suberkite į litrą vandens, užvirkite ir pavirinkite dvi tris valandas ant silpnos ugnies. Ataušinkite, nukoškite ir nupurkškite miltligės apniktas rožes. Augalus galima reguliariai girdyti asiūklių arbata, padaryta vandenyje keletą savaičių palaikius asiūklius.
Augdami asiūkliaiištraukia į dirvos paviršių mineralines medžiagas, kurių tik ir laukia kiti augalai. Šiuose augaluose slypi žymus kiekis kobalto, kalcio, silicio dioksido - medžiagų, kurios padeda veiksmingai kov…