Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Žvilgsnis į vasaros pievą...


Dėlioju sėklas, surinktas iš praeitos vasaros gėlių ir piešiu planą ką sodinsiu šiai vasarai, bet, kaip ir dažniausiai būna, jis lieka stalčiuje, o pats geriausias planas būna kastuvas ir tos dienos nuotaika.. Tai nėra gerai, bet nors čia nesinori lipti į rėmus.  Praeitą vasarą labai pamėgau dviratį, tad nelabai ruošiau blog'o namų darbus ir vasaros nuotraukų neįsikėliau.  

Kasmet stabdau save nuo vis labiau užvaldančio gobšumo :) įsigyti kuo daugiau augalų. Nenoriu augalų kolekcijos, noriu tiesiog gamtos kampelio mums visiems - šeimai, draugams, paukščiams, vabzdžiams, ropliams.. 

O, kad pavasarį nieko nepersodinti, turbūt taip nebus, nes visada niežti rankos kažką taisyti. 
Nėra pas mus konkretaus sodybos stiliaus, gal dar nedaaugau.. tiesiog laisvė visiems.  

Didžiąją dalį sklypo užima veja, nes čia smagu žaisti, o gėlynai išdėstyti atskirose salelėse. 

 Iš savo surinktų sėklų ir keletą naujų rūšių, vėl sėsiu gvaizdūnės, kosmėjas, jos puikiai užpildo tuštesnes vietas ir turi daug nektaro.
 Sinavadai pasisėja patys. 
 Gyvatvorėje šalia tujų ir raugerškio, auga įvairūs žydintys krūmai (vėgelės, alyvos, sedula, jazminai, putinai, šeivamedis, pūslenis ir kt.). Labai jau norisi kvapų, žiedų ir skanių uogų paukšteliams. 
Yra klaidų dėl tankaus susodinimo, tad šiemet planuose keletą jų persodinti. Kol gyvatvorės pagrindiniai augalai pilnai nesuaugę, tuščias vietas kasmet užpildau daugiametėmis ir vienmetėmis gėlėmis. 

Man patinka pats sodininkavimo procesas - sodinti, stebėti.. jausti.. užuosti, ragauti.. kartais net nesvarbu koks rezultatas. Bet mokytis niekada nevėlu. Kruopštumu ir didele meile augalams mane žavi Auksė, apie naujus augalus, jų auginimą pasimokau iš Rasos, didele augalų kolekcija ir nuostabiais deriniais atsispindi sodelis , puikių idėjų radau pas Džildą, tikiuosi ji dar sugrįš. Realiai labai daug apie augalus prakalbėta su sodybos kaimynais, bet daugiausia valandų apie augalus ir meilę žemei, kalbėta su mano Siga, ji savo pasakojimus, manau, pradės šiek tiek vėliau.  

Pernai taip ir nepadariau planuoto boružių namelio, šiemet reikia būtinai sukonstruoti, kad boružės turėtų kur žiemoti. Jis gali būti iš įvairių medžio atliekų ir stagarų, namelis turi būti su skylutėmis ir jo viduje turi būti šieno, kurio kvapas vilioja boružės. 


http://www.findmeagift.co.uk/gifts-for-gardeners-ladybird-house.html


Ankstyvą pavasarį name prie langų atrandame pabudusias ne tik boružes, bet ir auksaakes. Anksčiau jų nepažinojau ir maniau, kad tai baltasparniai. Auksaakės ypatingai vertingi vabzdžiai, amarai pagrindinis jų maistas. 
Paprastoji auksaakė (Chrysopa perla)
lt.wvikipedia.org

Laukinės bitės laikosi kažkur netoliese, nes jų apstu mūsų pievoje. Jas ir kitus gyvius, privilioja nektaringi augalai serenčiai, kosmėjos, nasturtės, anyžinis lofantas , katžolė, medetka, vaistinės ramunės, garstyčios, pankolis, agurklė. Kartu atkeliauja ir nepageidaujami svečiai, tad serentis, lofantas, katžolė, blakinė kalendra, augantys daržo pakraštyje, juos atbaido. 
Šiemet dar sodinsiu pelyną, facelijas. 
medetka
medetka

smulkieji serenčiai
Debesylas

Lietuvos entomologų draugija akcijai "2013 metų vabzdys", pasirinko nykstantį ir retą Lietuvoje kvapujį auksavabalį Oxythyrea funesta). Plačiau apie akciją.

Sode žydėjęs šiurpinis gvazdikas, savo nuostabiu medaus kvapu, priviliojo retą svečią. Nėra jie geriečiai, nes graužia augalų žiedus, bet padarytos žalos tikrai nesimatė.  Kvapusis auksavabalis /Oxythyrea funesta/

ir jo giminaitis

Paprastasis auksavabalis /Cetonia aurata/Pernai auginau saują grikių, rašoma, kad ir jie labai nektaringi, nors bičių prie jų nepastebėjau. Užaugo gražiai, žiedeliai maži dekoratyvūs, sėklos subrendo ir košė vienam kartui pavyko.  Grikis yra puikus sideratas, rudenį atjaunina dirvą. Atsisakiau cheminių priemonių tręšimui ir kenkėjų naikinimui. Moksliškai įrodyta, kad pesticidai ir insekticidai sunaikina ne tik kenkėjus, bet ir geruosius vabzdžius, o jei kažkuri priemonė sunaikina tik kenkėjus, tai išveja ir geruosius sodo gyventojus, nes jie neturi kuo maitintis. Gamtos dovanos (dilgėlės, serenčiai, česnakas, svogūnai, kiaulpienės, asiūklis, bitkrėslės ir kt.) yra ir puiki trąša ir priemonė nuo kenkėjų. Prieš kenkėjus ruošiami antpilai, ištraukos ir iš kajeno pipirų, imbiero, citrinos. 
Apie kitas natūralias priemones rašiau ir čia  Praeitą vasarą darže žymiai sumažėjo sraigių ir šliužų, o jų būdavo pakankamai daug. Pastebėjau, kad po malkų krūva apsigyveno nemažai rupūžių, varlių ir driežų. Verta jiems įrengti nuošaliau esančią slėptuvę, valgo ir uodus, kirminus, kurklius ir kt. lervas.Darže įtaisyta atrama jaunam citrinvyčiui priviliojo laumžirgius, tai buvo lyg jų nusileidimo vieta. 

Manau daugiau įrengti tokių kuoliukų, kad juos privilioti, nes jie taip pat minta kenkėjais.  Ačiū Aistei už linkėjimą, smalsuolis laumžirgis išties aplankė mano riešą :) Aistės smėliadėžė nuostabi, mane žavi jos trapus prisilietimas prie gamtos, mokausi iš jos nuostabių fotografijų.  

Pasiteisino daržas sugrupuotas nedideliais kvadratais, šiek tiek daugiau darbo nei ištisose lysvėse, bet didesnė augalų įvairovė, gera kaimynystė, augalų nektarai apsaugo vieni kitus nuo kenkėjų.  Šalia daržovių auga gėlės ir vaistinės žolės. Mulčiuoju augalus nupjauta žole, mažiau auga piktžolių, dirvoje palaiko drėgmę ir grunto pusiausvyrą. Žole mulčiuoju ir vaismedžius, pomidorus šiltnamyje, ypač ji tinka riešutmedžiams. Žalia žolė neturi liestis prie augalo, prieš mulčiuojant jaunus daigus, žolę džiovinu šiltnamio takelyje.
Daug įdomios informacijos apie tai gerazemdirbyste
Myliu žemę ir stengiuosi su ja elgtis pagarbiai. 
Gal ir pridarau klaidų iš nežinojimo, bet žinau tikrai, kad stengsiuosi jų nedaryti ateityje. 

Na ir kaip be žolelių, jas sodinu įvairiose daržo vietose, šiemet, dėl vietos stokos darže, planuoju daugiau jų įterpti ir tarp gėlių. 


Pakrantės gyvenimas harmoningas ir gyvas.  


mano draugės :)


Planuose vietoje šio žemaūgių augalų plotelio dešinėje pasodinti pievą, panašią į natūralią. Išbandysiu įvairias pievų gėles, rugius, miežius, aukščiausioje vietoje kukurūzus, pernai puikiai užaugo keletas bandytų daigų. 

Puokštėms nepamainomas yra kvapusis pelėžirnis. išbandžiau jį paleisti ant tujų gyvatvorės.


na o karalienėms rožėms taisyklė viena - nemėgsta didesnių gėlių konkurencijos. 


štai tokia mūsų vasaros pieva ir tokie planai.. 
Komentarai

 1. Każdego roku w ogrodzie staramy się nie popełniać błędów, które były w poprzednich latach. U Ciebie jest ślicznie. Jest raj dla owadów i żabek. Pozdrawiam.
  Kiekvienais metais sode, stengiamės nedaryti klaidų, kurios buvo ankstesniais metais. Jūsų vieta yra gražus. Tai vabzdžių ir varles rojus. Pagarbiai.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Selma what a great photo's. Wish you a fantastic garden year and health!

  AtsakytiPanaikinti
 3. beautiful garden! It is wonderful to read about garden, where nature is cared for:)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Žiūrėjau vakar,žiūriu šiandiena...Nuostabu :)

  AtsakytiPanaikinti
 5. Koks turtingas įrašas! Bus smagu stebėti planuojamos pievos atsiradimą. Sėkmės.

  AtsakytiPanaikinti
 6. Salma, kaip šilta ir nuostabiai gera pas Tave ! Gera žiūrėti, gera skaityti. Gera visiems - augalams, vabzdžiams, ropliams. Nuostabus, jaukus sodas ir iš jo sklindantis žmogiškas gerumas. Ačiū Tau !

  AtsakytiPanaikinti
 7. Witam. Chcę Ci powiedzieć, że link do Twojego bloga w Google + prowadzi do mojego pulpitu nawigacyjnego, a nie do Twojego bloga. Nie rozumiem czemu :(.
  Sveiki. Noriu pasakyti, kad nuoroda į jūsų dienoraštyje Google + veda prie mano sąskaitos, o ne į savo dienoraštį. Aš nesuprantu, kodėl: (.

  AtsakytiPanaikinti
 8. Ačiū mergaitės :) ir mums ten labai patinka..

  AtsakytiPanaikinti
 9. Beautiful nature and beautiful flowers, they inspire me, greet and welcome
  http://elizaart-handmade.blogspot.com/

  AtsakytiPanaikinti

Rašyti komentarą

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Siauralapis gaurometis (ožkarožė)

Žiūrėdama rusiškus video reportažus apie pirtis, žolelių vartojimą, išvydau augalą, kuris pasirodė man matytas. Perverčiu nuotraukas ir tikrai atrandu įžymųjį gaurometį, kitaip dar vadinamą  "Ivan čai" arba ožkarože, kuris šią vasarą pas mus augo pakrantėje. Atrandu daug informacijos internete apie šią arbatą. Pasirodo turinti daug vitamino C, daugiau nei juodieji serbentai, slopina piktybinių ląstelių augimą, teigiamai veikia širdies darbą, gerina prostatos veiklą. Arbata nuo senų senovės buvo labai vertinama Rusijoje ir buvo labai brangi.  
 Pastebėjau, kad visą žydėjimo laiką gaurometį gausiai lankė bitės. Pasirodo ožkarožės medus pats saldžiausias ir biteles aprūpina duona, pilnas straipsnis čia


Žolininkas-vaistininkas Virginijus Skirkevičius apie Ivan čai:

"Kiekvienuos namuos turėtų būti gauromečio ir šaltalankio džiovintų lapų arbatos, kurią galima gerti kasdien ir kuri turi daug flavonoidų – stiprinančių imunitetą, turinčių priešvėžinių ir kitų galių, yra tarsi na…

augalų gydymas natūraliomis priemonėmis

Asiūklis (Equisetum spp.) turinti daug mineralinių medžiagų žolė. Šiuose augaluose slypi nemažas kiekis kobalto, kalcio, silicio dioksido. Augalus galima reguliariai girdyti iš asiūklių paruoštu vandens tirpalu, naudoti kaip trąšą. Kelias saujas asiūklių susmulkinus užpilti litru vandens, užvirti ir pavirinti apie 2 val. ant silpnos ugnies. Ataušinus, nukošti ir purkšti miltlige apniktus augalus (rožes, serbentus ir kt.) ir kitomis grybelinėmis ligomis.
Asiūkliai ištraukia į paviršių ne tik dirvožemį maitinančias medžiagas, bet ir valo užterštą dirvožemį sunkiaisiais metalais.
Dar apie asiūklį čia(miltlige susirgusi gvaizdūnė)
Česnakas.Sutrinti keletą nedidelių česnako galvučių ir užpilti litru vandens, pavirti 5 min., ataušinti, nukošti.

Svogūnas. Dvi saujas svogūnų laiškų pamirkyti 5 ltr. vandenyje, nukošti ir kas dvi savaites profilaktiškai purkšti augalus nuo miltligės, o sergančius augalus purkšti dukart per savaitę.
Svogūnai ir česnakai turi antibakterinių savybių, todėl gali b…

katžolė citrininė

Citrininė katžolė (nepeta cataria L. citriodora)
Daugiametis vaistinis augalas. Pagal aprašymus internete, tai kačių pamėgtas augalas, gaminami žaislai katėms, prikimšti katžolės žaliavos. Sugundė ji mane prieš keletą metų prie sėklų stendo tuo, kad yra melisų skonio. Ir tikrai, arbata kvepia kaip melisa, nežinodamas gali suklysti. Vėlų vasaros vakarą, užplikytas žalias lapelis kvepiančios katžolės, puikus pasirinkimas prieš miegą. Rašoma, kad katžolė turi ir vaistinių savybių. Mano mėgstamas mišinys: katžolė, raudonėlis, truputis juozažolės ir maža dalis vaistinio šalavijo. Kaip rašoma, visos jos turi bendras savybes: ramina nervų sistemą, gydo nemigą, mažina stresą, naikina mikrobus, stiprina organizmą, gerina virškinimą, peršalus palengvina atsikosėjimą, gydo bronchitą, astmą. 
Pažymima, kad katžolė turi daugiau raminamųjų medžiagų nei valerijonas. Gerina organizmo atsparumą ligoms, turi teigiamos įtakos širdies, kraujagyslių bei kvėpavimo sistemos darbui, gerina apetitą. 


Katžolė pir…

sinavadas

viena iš mano mėgstamų gėlių yra paprastasis sinavadas /Aquilegia/. Tai visiškai nereikli nei dirvai, nei vietai daugiametė gėlė.
Auginu sinavadus šių spalvų:  bordo


balta

mėlyna

 Augant šalia, spalvos kartais susimaišo, šiemet pastebėjau atsirado rožinis sinavadas.


Nužydėjus nereikia nukarpyti, sėklos gausiai pasisėja, galima formuoti atskiras sinavadų saleles. Labai gražus žiedynas, tinka bet kokiame gėlyne. Puikiai auga ir pavėsyje, ir saulėtoje vietoje, labai gražios puokštės merkimui.

Adventas

Adventas

Pažvelk, vaikeli, Medžiai kaip nurimę!.. Pamynę puošnų rūbą Sau po kojom.Kokia rimtis, Koks įstabus gražumas Advento naktį Miglomis nuklostė.Pažvelk. Ir įsileisk į savo širdį Gražumą neregėtą. Pakelk akis į dangų, Kur aušrinė šviečia.

Adventas - tai laukimas, Kad ir tavoj širdy kažkas užgimtų. Jau laikas tau suvokti, Kam žmonės Žemėj šioj gyvena.

Jau laikas tau pajusti, Kad nevalia į širdį įsileisti blogio, Kad rankos tavo skirtos Vargstančiam paremti, Kad lūpos duotos Žodžiui tik geram ištarti.
Teresė LECIŪTĖ LORENČIENĖ
Amarai

Beveik visų, nesumedėjusių, žalių augalų sultis siurbiantys amarai yra vieni aršiausių kenkėjų. Jie gali būti žali, rudi ar net juodi. Augalo lapai akivaizdžiai susiraito, bet pakenkia amarai ir stiebams, žiedams bei šaknims. Amarus globoja skruzdėlės, nes joms patinka amarų skystos išmatos. Jos išnešioja amarus prie skaniausių augalo vietų. Kad amarai neatsirastų, pavasarį reikia kontroliuoti skruzdėlių migracijas, stabdyti jų persikraustymą į medžius įvairiomis lipniomis juostomis. Skruzdėlėms nepatinka mėtos ir česnakai.  Apsaugant augalus nuo amarų, galima purkšti insekticidais, bet padaroma didžiulė žala geriesiems vabzdžiams ir žemei. Tad daug geriau nurinkti juos ir sutraiškyti pirštais, ar apipurkšti stipria vandens srove, muilinu vandeniu, karštu 80-85 C temperatūros vandeniu, naudoti kitas namines priemones, kurios nekenkia kitiems augalams ir visai gamtai. 
1 stiklinė medžio pelenų praskiesta 1 litru verdančio vandens, nusistovėjus parą laiko, 4 kartus permaišyti, purkšti aug…

Vienmečių žiedai


Štai ir atėjo ilgai lauktas laikas, kai su malonumu pradedu dėlioti surinktas sėklas ir planuoti kur kokią gėlę sodinsiu, kad užpildyti laisvą vietą. Mano vienmetės paprastos, plačiai žinomos ir paprastai auginamos gėlės. Praėjusią vasarą išbandžiau šias: Gėlynams papildyti Flioksas šluotelinis "Leopold II".Padariau klaidą, kad nesodinau jų į vieną vietą, nes žiedai nebuvo gausūs ir bendro gražaus vaizdo neturėjau. Tačiau jie mane pakerėjo savo žiedų švelnumu. Nuo šviesiai rožinės spalvos iki tamsiai raudonos, apvaliais, karpytais lapeliais ir su švelniais bordeliais pakraščiuose.


Gvaizdūnė. Jų yra daug rūšių, auginu jas du metus. Nereikli dirvai ir saulei, nes augo ir saulėtoje vietoje, ir daliniame pavėsyje. Nepuola kenkėjai, gausiai lanko bitelės ir boružės. Puikioji, chrizanteminė ir jurgininė gvaizdūnės užauga iki 60-70 cm., turi puikius įvairių spalvų didelius žiedus.
Gvaizdūnė liliput mane žavi savo mažais žiedeliais, tvirtais lapais ir kotais. Aukštis iki 40-50 cm. 
V…

Gaurė

Gaurė skelbia rudenį. Visiškai nelepus daugiametis augalas, pražysta nuo rugpjūčio vidurio ir žydi  iki rugsėjo pabaigos nuostabiais geltonais žiedais. Lapai dekoratyvūs, dideli, tamsiai žalios spalvos. Žiedkočiai ir lapų "kraujagyslės" raudonos spalvos. Bitės džiaugiasi vėlyvuoju medumi. 


Labai mėgsta drėgmę. Pas mus ji karaliauja šalia tvenkinio, tai papildomai laistyti nebetenka.

kita mano gaurėPševalskio gaurė, kuri žydėjo nuo birželio pabaigos iki rugpjūčio pradžios.

labai įspūdingai atrodo tik pradedant skleistis žiedams.

 papildo gėlyną, tik greitai augantis krūmas užgožia kitas gėles, tad šiemet kerą dalinau į daug dalių.
 geltoni kosmėjos vidurėliai lyg gaurės ašaros...Juozažolė

Hyssopus officinalis L.
Daugiametis, prieskoninis, vaistinis yzopas, kitaip vadinamas juozažolė. Auga gražiu puskrūmiu iki 60 cm. aukščio, žydi nuo liepos pradžios iki rugpjūčio pabaigos, mėlynais smulkiais žiedeliais.  Kaip prieskonį naudoju žuvies, mėsos patiekalams pagardinti. Skonis aštrokas. Nedidelė yzopo šakelė maistinio aliejaus butelyje, prisotina aliejų specifiniu aromatu ir išskirtiniu skoniu. Alyvuoges marinuojant aliejuje, šalia mėtos ir čiobrelio, puikiai tinka ir juozažolė. Pomidoras, bazilikas ir juozažolė - puiki kompanija. Rašoma, kad peršalus arbata palengvina atsikosėjimą, gydo bronchitą, skrandžio negalavimus, pagerina virškinimą, rekomenduojamas pagyvenusiems žmonėms, kaip stiprinanti priemonė. Tačiau vartoti juozažolę, kaip ir kitas vaistažoles, patariama ne ilgiau, kaip dvi savaites. Augalas labai aromatingo kvapo, išskiria daug nektaro, kuris privilioja daug bičių. Skaitoma, kad gautas medus yra iš geriausių rūšių.Vasarišką puokštę yzopas ne tik papuošia, ji pa…

Dirvinis asiūklis

Dirvinis asiūklis žinoma ne tik kaip vaistinė priemonė, imuninės sistemos stiprinimui, organizmo valymui, sąnarių stiprinimui, bet ir puiki priemonė augalams pagelbėti.
"1 kg šviežių arba 150 g džiovinto asiūklio 10 l vandens, skiesti 5 kartus. Galima maišyti su dilgėlėmis. Tikslas: augalų stiprinimui. Nuo grybelinių ligų (rauplės, rūdys, miltligė, tikroji ir netikroji maniliozė)." Pilnas straipsnis apie kitas priemones nuo kenkėjų ir augalų stiprinimui čia

Asiūklių purškalas
Susmulkinkite kelias saujas asiūklių, suberkite į litrą vandens, užvirkite ir pavirinkite dvi tris valandas ant silpnos ugnies. Ataušinkite, nukoškite ir nupurkškite miltligės apniktas rožes. Augalus galima reguliariai girdyti asiūklių arbata, padaryta vandenyje keletą savaičių palaikius asiūklius.
Augdami asiūkliaiištraukia į dirvos paviršių mineralines medžiagas, kurių tik ir laukia kiti augalai. Šiuose augaluose slypi žymus kiekis kobalto, kalcio, silicio dioksido - medžiagų, kurios padeda veiksmingai kov…